„Trash challenge” dotarło na Olszynkę

Ponad 100 mieszkańców Olszynki  wzięło udział w sobotę 13 kwietnia w tzw. Trash Challenge, czyli „śmieciowym” wyzwaniu.

Olszynka, choć dzielnica „zielona”, zdominowana przez zabudowę jednorodzinną oraz ogrody działkowe, od lat boryka się z problemem zalegających wszędzie odpadów, głównie wielkogabarytowych. W sobotę, 13 kwietnia, przy ul. Pustej, gdzie zaplanowano zbiórkę i wielkie sprzątanie, pojawiły się dziesiątki mieszkańców, młodszych i starszych.

Co sprzątano? Opony i inne elementy samochodowe, zniszczone meble, zepsuty sprzęt rtv i agd.

– Sama zebrałam ponad 40 butelek po alkoholu, takich 100 ml, i to niedaleko placu zabaw. To było chyba największe zaskoczenie – przyznaje Jadwiga Kubik, Przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Olszynka. – Było też bardzo dużo opon i telewizorów. Śmieci, w tym złomu, było po prostu ogrom. Pierwszy kontener zapełniliśmy w zaledwie pół godziny – dodaje.

Pani Jadwiga podkreśla, że Olszynka od lat boryka się z problemem tego typu odpadów. Jej zdaniem winni są nie tylko sami mieszkańcy, ale też osoby przejezdne. Wielu kierowców skraca sobie bowiem drogę do centrum miasta właśnie przez tę dzielnicę. A tereny zielone, często zarośnięte, najwyraźniej zachęcają część z nich do pozostawienia tutaj niepotrzebnych sprzętów.

– To rozległa dzielnica, a problem ze śmieciami mamy w zasadzie na cały odcinku od opływu Motławy do Przejazdowa. Jest tu duży ruch samochodowy. Służby miejskie nie nadążają ze sprzątaniem, do części terenów, zwłaszcza tych niezamieszkałych prawdopodobnie nawet nie dojeżdżają, a problem jest coraz większy – podkreśla Przewodnicząca Zarządu Olszynki.

Sobotnia akcja spotkała się z dużym odzewem ze strony mieszkańców. Na wszystkich obecnych, już po akcji, czekał słodki poczęstunek, a także kawa i herbata. Inicjatorkami akcji były radne dzielnicy Aneta Borkowska, Natalia Wodyńska-Stosik oraz Anna Olas. W najbliższej przyszłości planuje się kolejne akcje sprzątania – termin zostanie podany wkrótce.

źródło: gdansk.pl

To tylko część śmieci, które zebrano w trakcie sobotniej akcji sprzątania Olszynki

Obraz może zawierać: na zewnątrz

Obraz może zawierać: 1 osoba, uśmiecha się, chmura, niebo, drzewo, na zewnątrz i przyroda

Obraz może zawierać: 3 osoby, ludzie stoją, góra, trawa, niebo, na zewnątrz i przyroda

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, drzewo, na zewnątrz i przyroda

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, drzewo, niebo, na zewnątrz i przyroda

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, ludzie stoją, drzewo, niebo, na zewnątrz i przyroda